Infra panel- fűtőpanel vagy hőszivattyús fűtés?
Ezt a kérdést sokan teszik fel az elmúlt hónapokban, ezért érdemes a kérdést alaposabban körül járni. Nézzük meg pro és kontra alaposabban. Az infra- fűtő panel többféle kivitelezésben kapható, infra fűtőfólia, amelyet a padlóba, esetleg falakba szoktak telepíteni, infra sugárzó, amely kis hordozható készülék, és elektromos fűtőpanel amelyet a radiátorokhoz hasonlóan lehet elhelyezni a helyiségekben.
Az infrapanel, vagy fűtőpanel előnyei:
- Viszonylag olcsó áron beszerezhető, alacsony bekerülési költsége,
- Gyorsan be lehet üzemelni, megvesszük, hazavisszük és a konnektorba dugva már használható,
- Kis helyen (pl: WC) jó megoldás lehet a fűtésre,
- Nem szennyezi a környezetet,
- Tartós fűtési megoldás.
Az infrapanel, vagy elektromos fűtés hátrányai
- A fűtési hatékonysága (SCOP) 1, azaz 1kW elektromos energiából 1kW hőenergiát képes létrehozni, ugyan úgy, mint az elektromos fűtőszálas megoldások, mint olajradiátor, és régi- új típusú elektromos panelek,
- Drága infrával, elektromos fűtőpanellel fűteni, az alacsony energiahatékonyság miatt, 1 KW áram ára 70 ft/KW!
- Viszonylag gyorsan felfűt jól szigetelt helyiséget, de kikapcsolás után a helyiség gyorsan le is hűl, nem képes temperálni,
- Más a hőérzet, mint a többi fűtésrendszernél,
- Használati meleg víz készítésre nem képes,
- Nem képes a levegő szűrni,
- Nem párátlanít, ami a családi házaknál visszatérő probléma,
- Csak fűtésre megfelelő, nem lehet vele hűteni!
- SCOP 1,
- Nem jogosult kedvezményes áramra, a H tarifára!
- Magas áramfelvétel, nincs lágy indítás,
- Ha napelemekről használjuk, nagy teljesítményű napelem rendszert kell hozzá kiépíteni, így az alacsony bekerülési költség ára a nagyobb méretű napelem árában fog megmutatkozni.
Hőszivattyús klíma (fűtésre optimalizált inverteres klíma) előnyei:
- Olcsón, 3 óra alatt telepíthető, nem igényel különleges előkészítést,
- Fűtésre- hűtésre is jó hatásfokkal használható,
- Kellemes meleget ad, szabályozható légáram,
- Levegő szűrés akár UV szűrővel,
- Családi házak párátlanítása,
- Hosszú élettartam, akár 15-20-évig is üzemel megfelelő karbantartás mellett,
- H-tarifa igényelhető rá, így 6 hónapi féláron kapjuk az áramot,
- Napelemmel 0Ft-os rezsiszámla,
- Magas SCOP érték, akár 5,2, ami azt jelenti, hogy 1 kW áramból 5,2 kW hőmennyiség is leadható,
- WI-FI-ről is beállítható, időzíthető, okosotthonba köthető (opcionális),
- Alacsony üzemeltetési költség,
- Elérhető már hőszivattyú vízmelegítő is, használati meleg víz készítéshez,
- Gázkiváltásra jó alternatíva.
A hőszivattyús klíma (fűtésre optimalizált inverteres klíma) hátrányai:
- Az elektromos fűtéshez képest nagyobb beruházást igényel, egy falátfúrást,
- Minimális zajszint, 18-25 dB,
- Kis helyiségekben másfajta fűtés kell, (pl: WC),
- Évente 1-2 alkalommal ajánlatos szakszerű karbantartást végezni.
A levegő -víz hőszivattyúk ( lakossági inverteres nagy gépek) a működésük során a levegőből kinyert hőt fordítja víz melegítésre, fűtésre, használati meleg víz előállításra. Kiegészíthető fan-coil hőleadókkal, parapetes és hagyományos konvektorokkal, meglévő kazánt, fűtésrendszert, padlófűtést is ki tud váltani, meleg vizes tartállyal (HMV tartály) is kiegészíthető, számtalan méretben, és teljesítménnyel variálható. Természetesen hűtésre- fűtésre is használható! Manapság a legdivatosabb és legjobban fejlődő fűtésrendszer amelyik környezetbarát, megújuló energiaforrásokat használ. Napelemes rendszerbe integrálható. Nem szennyezi a környezetet, nagyon komfortos. Magas SCOP értékekkel!
A levegő- víz hőszivattyú előnyei (lakossági inverteres nagy gépek)
- Hűtés-fűtés, használati meleg víz, padlófűtés,
- Környezetből elvont hőenergiát használ fűtésre,
- H-tarifa igényelhető rá,
- Kiegészítő fűtést tartalmaz a nagyon hideg napokon is használható,
- WI-FI-ről is beállítható, időzíthető, okosotthonba köthető (opcionális),
- Alacsony üzemeltetési költség, olcsó rezsi, nem dobja meg durván a villanyszámlát,
- Nyáron hűtésre is jó hatásfokkal használható,
- Gázkiváltásra jó alternatíva,
- Olcsó üzemeltetés, napelemes rendszerekbe is köthető,
- Hosszú élettartam, akár 15-20-évig is üzemel megfelelő karbantartás mellett.
- Parapetes fali konvektorokkal is használható, például tetőtérben.
- Van Monoblokk rendszer is amely fűtésrendszerbe köthető,
- Használati melegvizet is előállít (HMV) az All In One rendszerek a kazánt, bojlert is kiváltják,
- Meglévő fűtésrendszerekkel közösen használható.
A levegő-víz hőszivattyú hátrányai (lakossági inverteres nagy gépek)
- Nagy beruházást igényel, egy hőszivattyús rendszer több millió forint,
- Terveztetni kell szakemberrel a rendszert, fontos, hogy a megfelelő teljesítményű hőszivattyús rendszer kerüljön beszerelésre,
- Szigetelt ingatlan szükséges a hőszivattyú olcsó üzemeltetéséhez. Egyébként ez mindenfajta fűtési rendszernél fontos, fűtésrendszer korszerűsítésénél ez legyen az első,
- Évente 1-2 alkalommal ajánlatos szakszerű karbantartást végezni.
Összefoglalva, a különbség a kettő készülék között: az SCOP érték!
Mi az az SCOP? És miért fontos nekünk? Az SCOP egy fűtési hatékonyságot mutató érték, megmutatja egy készülék hatékonyságát, 1Kw felvett áram szempontjából. A számítás alapja legyen az 1/1, azaz egy kW áram 70 forintba kerül a felhasználónak. Az infra- elektromos fűtőpanel, és más elektromos panelek 1 SCOP értékkel üzemlenek, mert a rendszerből felvett áramból, fűtőszállal hőt állítanak elő! Így 10 óra üzemeltetés 1 kW teljesítménnyel 700 forintba kerül Önnek.
Ellenben, a hőszivattyús fűtés 4-5 SCOP értékkel képes üzemelni, így 1 kW felvett áramból 4-5 kW hőt képes leadni, mert nem állít elő hőt a rendszerből felvett áramból, kizárólag az inverter motor működéséhez vesz fel áramot a rendszerből, ami így hőt szállít A ból- B-be. Ezt nevezzük hőszivattyús fűtésnek, a környezetből elvont hőt helyezzük át egy másik helyiségbe. Így képes a rendszer hatékonyan működni. Mi sem bizonyítja jobban a hőszivattyú fűtés hatékonyságát, mint hogy az áram szolgáltatók a rendszert kedvezményes árammal támogatják. Ez kizárólag a hőszivattyús rendszerek kiváltsága.
Láthatjuk tehát, hogy összességében a hőszivattyús fűtési technológia lesz a jövő. Fontos, a fűtési rendszerek hatékonysága elsősorban a szigetelésen is múlik, hiszen hiába fűtünk bármilyen rendszerrel, ha a meleg hamar kimegy, akkor folyamatosan kell a fűtésrendszernek üzemelni, és a hőérzetünk sem lesz a legjobb.
A fűtés kiválasztásánál fontos szempont még az épületek hőtartása. Minél tömörebb, nehezebb, szigetelt anyagból készül az ingatlan, annál jobb a falak hőtartó képessége. Gondoljunk a vastag falú vályogházakra, vagy a szigetelt vastag falú téglaházakra. Ezeket nehezebb befűteni, de utána folyamatosan egyenletes meleget élvezhetünk bennük. Az ilyen ingatlanokban az infrafűtés például nem ideális. A megfelelő komfortérzetet a cirko fűtés, vagy hőszivattyús fűtés fogja biztosítani. Ha tehát ilyen ingatlannal rendelkezünk, akkor a hőszivattyús rendszer a jó választás.
Egy hétvégi faházban a levegő-levegő klíma a legjobb megoldás főleg, ha van a klímában Wifi (a faházban pedig internet) hiszen, ha kimegyünk télen akkor előtte bekapcsolhatjuk a készüléket bárhonnan, és beállíthatjuk a kívánt hőfokot mire megérkezünk. Ilyen helyen a WC és fürdőszobában is használhatunk infra fűtést, és bojlert a melegvíznek. A hétvégi házakban általában a falak vékonyak, és szigeteletlenek a falak, és ha kikapcsoljuk a fűtést, nem tartják meg a hőt. Az ilyen ingatlanokban tehát addig kell a fűtési rendszernek üzemelnie, ameddig ott tartózkodunk. Egy levegő-levegő hőszivattyús klíma jó választás, temperáló funkcióval nem engedi a kívánt hőmérséklet alá esni a benti hőmérsékletet. Nyári napokon hűthetünk is.
Vegye igénybe szakember segítségét
A hőszivattyús rendszerek tervezést igényelnek. Szakember tudja pontosan felmérni, hogy milyen igényeink vannak, az ingatlanban milyen lehetőségek vannak, és ezekhez melyek a legoptimálisabb paraméterek. A hőszivattyúnál az alul méretezés és a túlméretezés is probléma ezért, ha szakember segítségét kéri valaki, azzal akár több százezer forintot is megspórolhat. Szakember tud segíteni abban is, hogy milyen módon tudja elhelyezni a kültéri egységet, ugyanis egy kültéri egység főleg a nagy teljesítményű rendszereknél zajos tud lenni, főleg este. Ha nem tudjuk elhelyezni a kültéri egységet olyan hely felé irányítva, ahol nem zavar senkit, (pl:hátsó kert) akkor ajánlunk olyan berendezést, amelyik csendben végzi a dolgát akkor is ha kemény fagyok vannak odakint.
Ha Ön is szeretne hőszivattyús klímát, vagy hőszivattyús rendszert, akkor válasszon webáruházunk kínálatából, vagy kérje szakembereink segítségét a helyszíni felméréshez.